Yaşam

Ünlü oyuncu Yılmaz Gruda hayatını kaybetti

Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, şair, oyun yazarı ve tiyatro yönetmeni Yılmaz Gruda 94 yaşında hayatını kaybetti.

BİR SÜREDİR SAĞLIK ZORLUKLARI YAŞIYORDU

Acı haberi Gruda’nın menajeri Tümay Özokur duyurdu. Yılmaz Gruda, yakalandığı virüs sonrası böbrek yetmezliği ve yaşlılığa bağlı hastalıkları nedeniyle bir süredir hastanede tedavi görüyordu.

YILMAZ GRUDA KİMDİR?

Yılmaz Gruda, 14 Temmuz 1930’da İstanbul’da doğdu. Ankara Ticaret Lisesi’ndeki eğitimini bırakıp memur olan Gruda’nın yazdığı şiirler 1950’li yıllarda çeşitli dergilerde yayımlanmaya başlandı.

1956 yılında Cep Tiyatrosu’nda başlayan oyunculuk kariyerine Ankara Devlet Tiyatrosu Küçük Tiyatro’da devam etti. Ankara Meydan Sahnesi ve Nisa Serezli topluluklarında da çalıştı. Bir süre memuriyet hayatına dönerek muhasebeci olarak çalıştı. Muammer Karaca Tiyatrosu’nu yönetti.

Oyuncu Tolga Tigin ve Ayşen Gruda’nın eski eşi olan sanatçı, Attilâ İlhan ile birlikte mavi akımı yaratan şairlerden biridir. Tiyatro oyunları da yazan ve tercüme eden Gruda’nın eserlerinde klasik Türk tiyatrosunun ve Çehov’un etkisi açıkça görülmektedir. Sanatçının yayımlanmış eserleri bulunmaktadır. Kamera karşısına da geçen Yılmaz Gruda sinema ve dizilerde rol almaktadır.

Yılmaz Gruda, 25 Ekim 2020 tarihinde Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda Anton Çehov’un Evlenme Halleri adlı eserinde çevirmen/derleyici/yönetmen ve oyuncu olarak 90 yaşında sahneye çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu