Haber

FETÖ firarisi Zekeriya Öz hakkında “iftira” ve “hakaret” suçlarından iddianame hazırlandı.

FETÖ’nün firari eski Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz hakkında, 2014 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik yaptığı açıklamalar nedeniyle “basın ve yayın yoluyla iftira” ve “halka hakaret” suçlamasıyla 6 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı. görevi nedeniyle kamu görevlisidir.”

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, FETÖ’nün kamuoyunda “17-15 Aralık kumpas soruşturmaları” olarak bilinen bürokratik yargı darbe girişimi sürecinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili olarak görev yapan Öz’ün, Hükümeti ortadan kaldırmayı amaçlayan, söz konusu komplo soruşturmalarını koordine etti.

Şüpheli Öz’ün 8 Ocak 2014’te makamında basın açıklaması yaptığının vurgulandığı iddianamede, Öz’ün dönemin Başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında asılsız suçlamalarda bulunması üzerine Erdoğan’ın avukatının suç duyurusunda bulunduğu hatırlatılıyor. .

Hakimler ve Savcılar Kurulu 2. Dairesi’nin 2 Mayıs 2023’te soruşturma izni verdiğinin belirtildiği iddianamede, Öz’ün makamındaki konuşmasına da yer verildi.

İddianamede, şüpheli Zekeriya Öz’ün, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “tehdit” ve “yargıyı etkilemeye teşebbüs” suçlarını işlediğine dair asılsız iddialarda bulunarak iftira ve hakaret suçunu işlediği belirtildi.

Şüpheli Zekeriya Öz’ün “basın ve yayın yoluyla iftira” ve “kamu görevlisine görevi nedeniyle hakaret” suçlarından 2 yıl 2 aydan 6 yıl 4 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını isteyen iddianame Bakırköy’e gönderildi. Ağır Ceza Mahkemesi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu