Ekonomi

Çin Halk Bankası politika faizini indirdi

Çin Halk Bankası (PBoC), ekonomik toparlanmadaki yavaşlamaya karşı Haziran ayında yaptığı indirimin ardından politika faizini bir kez daha indirerek mali genişlemeye gideceğinin sinyallerini verdi.

PBoC tarafından yapılan açıklamada, 1 yıllık faiz oranının (MLF) 15 baz puan indirilerek yüzde 2,65’ten yüzde 2,50’ye çekildiği bildirildi.

Bankaların menkul kıymetleri karşılığında PBoC’den orta vadeli kredi almalarını sağlayan sistemle piyasaya 401 milyar yuan (yaklaşık 55 milyar dolar) aktarılacağı kaydedildi.

Banka ayrıca günlük karşı repo oranını yüzde 1,9’dan yüzde 1,8’e indirerek piyasaya 204 milyar yuan (yaklaşık 28 milyar dolar) sıcak para aktardı.

Merkez Bankası, Haziran ayında politika faizini 10 baz puan indirerek yüzde 2,75’ten yüzde 2,65’e indirmişti.

Analistler, beklenmedik faiz indirimini Temmuz ayında yeni kredi hacmindeki ani daralmaya bir tepki olarak değerlendiriyor.

Çin’de yeni yuan kredileri Temmuz ayında 345,9 milyar yuan’a (47,80 milyar $) düşerek 2009 sonundan bu yana en düşük seviyeye geriledi. Yeni kredilerin hacmi bir önceki aya göre yüzde 89 azaldı.

Çin yuanı da yılın başından bu yana ABD doları karşısında %5 değer kaybetti.

Ekonomik toparlanmada yavaşlama sinyalleri

Bankanın kararı, Temmuz ayında zayıf seyreden ekonomik göstergeler, dış ticaretteki gerileme ile üretici ve tüketici fiyatlarındaki düşüşün ardından geldi.

Ulusal İstatistik Bürosu (UIB) tarafından açıklanan verilere göre, Temmuz ayında sanayi üretimi yüzde 3,7, perakende satışlar ise yüzde 2,5 ile beklentilerin altında arttı.

Gayrimenkul sektöründe yaşanan borç sorunları nedeniyle ilk 7 ayda yatırımlar yüzde 8,5 azalırken, işsizlik oranı Haziran’da yüzde 5,2’den Temmuz’da yüzde 5,3’e yükseldi.

Çin’de Temmuz ayında ihracat 2022’nin aynı dönemine göre yüzde 14,5, ithalat ise yüzde 12,4 azaldı.

Fiyat artışlarına ilişkin Temmuz bilgisi de deflasyon endişelerini artırdı. Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,4, Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ise yüzde 0,3 azaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu